in

УбавоУбаво Што?Што?

Кулата може да се намали до 15см во зависност од времето надвор! Прочитајте повеќе ФАКТИ за Ајфеловата Кула

1. Ајфеловата Кула била изградена на 31ви Март 1889 и била највисока градба во светот се до 1930 година.

2. Можно е да се искачите до врвот на Ајделовата Кула. Постојат 1665 скали до врвот, но најголем дел од луѓето го користат лифтот.

3. Лифтот во Ајфеловата Кула патува 103,000 километри годишно.

4. Кога времето надвор е ладно Кулата се намалува за околу 15 сантиметри.

5. Од нејзиното отворање, повеќе од 250 милиони луѓе ја посетиле Ајфеловата Кула.

6. За да се изгради Кулата, потребни биле 2 години, 2 месеци и 5 дена.

7. За боењето на кулата, што се случува на секои седум години, потребни се 60 тони боја.

8. Имињата на сите 72 инжињери, научници и математичари што помогнале во изградбата се гравирани во Кулата.

9.20,000 сијалици се приврзани за Ајфеловата Кула за да ја осветлуваат во текот на ноќта.

10. За да се искачите со лифтот до врвот на Кулата ќе ве чини 20 долари.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote