in

Кратко видео кое ги прикажува движењата на континентите за 1 милијарда години! [ВИДЕО]

Геолозите создадоа видео кое прикажува како се движеле тектонските плочи на Земјата во последните 1 милијарда години. Се смета дека овој модел ќе биде корисен за постигнување одговори на многу прашања во врска со светот.

На нашите часови по географија во средно училиште, видовме дека континентите што ги сочинуваат копнените делови на нашиот свет се поместија со текот на времето. Земјоделските научници континуирано ја снимале снимката од растојанието што го минувале тектонските плочи на Земјата во изминатите милијарди години.

Ова видео, создадено според вестите во SciTechDaily, создава научна рамка за разбирање на планетарната живеалиште и наоѓање на критични метални ресурси неопходни за иднина со низок јаглерод.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote