in

Масакр во Етиопија – убиени 30 цивили!

Во последниот бран на етничко насилство, вооружени лица денес убија 30 цивили во село во западниот дел на Етиопија, регионот Оромија, соопштија очевидци.

Конфликтите меѓу етничките групи станаа голем предизвик за владата, која не се промени во формата по територијалното ширење во 19 век, објави Ројтерс.

Регионалните власти во Оромија не коментираат кој стои зад масакрот во западната зона на Оромија.

Официјалните лица ја обвинија милитантната група ОЛФ Шејн за слични терористички напади во минатото.

Еден земјоделец од селото каде што се случи масакрот во Восан Андареге рече дека оние што го преживеале нападот, од кои над 15 се ранети, го обвинија ОЛФ за нападот, а претставниците на таа милитантна група не ги коментираа ваквите наводи.

„Со помош на автомобил транспортиравме 30 тела и ги закопавме. Истрелите се слушнале веднаш откако напаѓачите влегле во селото “, раскажува Восен Андареге.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote