in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Предолгото спиење може да укаже на здравствени проблеми!

Спиењето е исклучително важно, а скратувањето може да предизвика многу здравствени проблеми, од срцеви заболувања до дебелина и дијабетес. Сепак, премногу долго спиење исто така може да го наруши здравјето.

Според Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), повеќе од една третина од возрасните спијат помалку од седум часа на ноќ, но што се случува во спротивниот случај?

На возрасните им се препорачува да спијат седум до девет часа ноќе, па се поставува прашањето дали е можно да спиете премногу. Оваа тема не е доволно истражена, но многу експерти сметаат дека претерувањето не е добро.

Мета-анализа објавена минатата година во theурналот на Американското здружение за срце покажа дека ризикот од смрт се зголемува со секој дополнителен час на спиење.

Спиењето девет часа беше поврзано со 14% зголемен ризик од смрт, 10 часа со 30% ризик и 11 часа со 47% поголем ризик.

Ризикот од смртоносен исход како резултат на срцеви заболувања и мозочен удар исто така се зголеми со подолг период на спиење.

„Во современиот начин на живот, луѓето имаат намера намерно да го ограничуваат спиењето поради работа, грижа за членовите на семејството, хоби и слични активности. Податоците што ги добивме покажуваат дека прекумерниот сон може да биде поштетен од недоволно спиење “, изјави за здравството д-р Чун Шинг Квок, главниот автор на студијата.

Други истражувања покажаа дека редовниот ноќен сон кој трае повеќе од седум часа може да доведе до зголемен ризик од дијабетес. Друга студија покажа дека „екстремното времетраење на спиењето“, како и недоволното спиење, е поврзано со повисоки нивоа на Ц-реактивен протеин, што е маркер за ризик од кардиоваскуларни болести.

Ниту една од овие студии не докажала дека продолжениот сон навистина предизвикува здравствени проблеми или смрт. Д-р Квок рече дека ја испитале врската помеѓу лишување од сон и болест и дека сè уште не е познато зошто тие се во корелација.

„Подолгиот сон може да биде индикатор за„ основниот “здравствен проблем кој сè уште не е идентификуван, како што се срцев застој, анемија, хипотироидизам или опструктивна апнеја“, рече тој.

Со други зборови, иако лишувањето од сон може да доведе до здравствени проблеми, премногу сон е поверојатно индикација дека нешто веќе не е во ред.

„Врската не значи каузалност. „Фактот дека премногу спиете само по себе веројатно не создава проблеми, но може да биде показател дека нешто лошо се случува“, вели д-р Роберт Грин, професор на Универзитетот во Тексас.

Имајте на ум дека индивидуалните потреби за спиење варираат, може да спиете повеќе од девет часа и да бидете целосно здрави. Ако со години спиете 10 часа ноќе, или ја имате таа навика, веројатно не треба да се грижите.

„Обидете се да забележите релативно акутни промени. „Ако порано спиеше седум часа, а сега спиеш повеќе одеднаш, тоа може да биде причина за тревога“, рече д-р Грин.

Ако мислите дека предолгото спиење може да биде показател дека нешто друго не е во ред со вашето здравје, најдоброто нешто што можете да направите е да побарате медицинска помош.

„Она што лекарите можеа да го направат е да размислат за прегледи кои се поврзани со проблеми со спиењето затоа што постојат специфични болести поврзани со замор и може да резултираат со продолжено траење на спиењето“, објасни д-р Квок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote