in

Проблеми со хормоните? Секој ден грицкајте ги овие семиња и воспоставувајте рамнотежа

Знаеме дека семето од сончоглед е здраво, a еве зошто.

Содржат витамин Б1, кој е важен за управување со енергијата во организмот, па ако јадете неколку семиња по вежбање, ќе имате чувство на ситост подолго време.
Семките од сончоглед содржат и разни ензими кои ги регулираат хормоните во организмот. Ова е особено точно за жените, бидејќи ензимите од семето го регулираат производството на естроген и прогестерон и ги ублажуваат симптомите на ПМС.

Тие го враќаат рамнотежата на тироидните хормони, но исто така го намалуваат чувството на гадење во првите три месеци од бременоста.

Доколку имате проблем со маснотии, јадете семки од сончоглед, бидејќи тие се богати со магнезиум, кој спречува таложење на маснотии во организмот и го намалува нивото на лош холестерол.

Тие исто така помагаат при проблеми со варењето на храната, синдром на нервозно дебело црево и елиминација на токсините од телото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote