in

Пронајдена е црната кутија на исчезнатиот индонезиски авион!

Пронајдена е една од двете црни кутии на патничкиот авион што се урна во морето по полетувањето од Џакарта, изјави денеска индонезискиот министер за транспорт Буди Карија Сумади.

„Пронајден е FDR (снимач на податоци за лет)“, рече министерот.

Црната кутија треба да им помогне на истражителите да ја утврдат причината за несреќата што се случи во саботата.

Нуркачите на индонезиската морнарица бараа две црни кутии авиони кои беа локализирани во неделата.

Боингот „Сривијаја ер“ 737-500, со 62 патници и членови на екипажот, во саботата изгубил контакт со контролната кула по полетувањето од Џакарта и се урнал во морето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote