in

СлаткоСлатко

Сезонското опаѓање на косата: Доктор откри како да го спречите опаѓањето на косата (видео)

Постојат одредени начини да се забави процесот на опаѓање на косата, па дури и да се забрза нејзиниот раст.

Здрава коса без опаѓање и со забрзан раст е можна дури и во преодните периоди помеѓу сезоните, кога нашата коса е најкревка и склона кон опаѓање.

Покрај тоа, природното опаѓање на косата најчесто се јавува како резултат на процесот на стареење, кога фоликулите се намалуваат и почнуваат да произведуваат потенка коса со пократко траење. Сепак, постојат одредени начини да се забави процесот на опаѓање на косата, па дури и да се забрза нејзиниот раст. Истражувањата покажуваат дека рузмаринот е доста добар во овој процес, најверојатно поради зголемувањето на циркулацијата на крвта во скалпот. Еве како можете да го користите за да го стимулирате растот на косата.

За секојдневна нега на косата, додадете етерично масло од рузмарин во вашиот шампон или регенератор. Користете две капки масло за секои 30 милилитри шампон или регенератор. Ако не ја миете косата со шампон секој ден, тогаш само нанесете регенератор, намачкајте ја косата, нанесете регенератор и исплакнете како и обично.

@doctoryoun

#duet with @audreyvictoria_ What does the science say? #rosemaryoil #hairloss #hairlossremedy #holistic

♬ dancin in the dark – xxtristanxo

За дневна масажа која го стимулира растот на косата, додадете две капки есенцијално масло од рузмарин на 30 милилитри масло за носач. Втријте го маслото во скалпот и масирајте три минути пред да ја измиете косата.

Третман со топло масло еднаш неделно

Правете третман со топло масло еднаш неделно. За овој третман потребни ви се 50 милилитри масло за носач и пет капки масло од рузмарин. Измешајте ги маслата во мало стаклено шише кое може да се затвори. Ставете го во тенџере со зовриена вода неколку минути за да се загрее маслото.

Постепено масирајте го маслото во скалпот со прстите неколку минути. Погрижете се да намачкате малку масло на самата коса, сè до врвовите. Ставете капа за туширање на вашата коса или завиткајте ја во пластична кеса, а потоа покријте ја со топла, влажна крпа. Заменете ја крпата со нова откако првата ќе се излади. Измијте ја косата по половина час до 45 минути и нанесете благ шампон.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote