in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Искористете ги сочните цреши: рецепт за торта што секој ќе го посака

Состојки:

250 гр брашно
1 и 1/2 лажички прашок за пециво
150 гр чоколадо за готвење
125 гр путер
2 јајца
125 мл кисела павлака
250 гр кафеав шеќер
125 ml вода
1/2 лажичка сол

Дополнително:

300 гр мармалад од вишни
300 гр цреши
3 лажици ликер од вишни
2 дл слатка павлака
црвен прелив за торта

 

Подготовка:

Чекор 1:
Обложете го калапот за торта со хартија за печење. Нежно измешајте ги брашното, прашокот за пециво и солта. Чоколадото и водата растопете ги во парна бања. Оставете да се излади. Изматете го путерот и кафеавиот шеќер додека не се добие пенеста. Додека се меша, едно по едно додајте ги јајцето, растопената чоколада, павлаката и брашното.

Чекор 2:
Истурете ја смесата во калапот и печете околу 50 минути на 180°C, додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе сува. Печениот и изладен бисквит исечете го хоризонтално двапати, да добиете три кори. Измешајте ја слатката павлака и исчистете ги црешите.

Чекор 3:
Ставете еден слој од колачот на плехот. Премачкајте го со растопен мармалад од вишни во кој сте додале ликер, па со слој слатка павлака. Наредете ги вишните, покријте ги со уште еден слој и повторете ја постапката додека не ги потрошите сите состојки. На крајот, според упатството на обвивката, целата торта премачкајте ја со црвен прелив за торта.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote