in ,

СлаткоСлатко

Тејлор Свифт заработува 13 милиони долари по концерт

US singer-songwriter Taylor Swift performs onstage on the first night of her "Eras Tour" at AT&T Stadium on March 31, 2023, in Arlington, Texas. (Photo by SUZANNE CORDEIRO / AFP)

Турнејата на американската пејачка Тејлор Свифт заработува повеќе од 13 милиони долари на вечер и е на пат да стане концерт со најголема заработка во музичката историја.

 

Најголем дел од парите одат за организациски трошоци, а таа сума не вклучува дополнителни милиони долари од продажбата на стока во рамките на турнејата Ерас, пренесува Блумберг.

Свифт е на пат да заработи повеќе од милијарда долари, праг што ниеден уметник никогаш не го достигнал.

Според индустриското издание Polstar, во текот на 22-те дена од турнејата, таа заработила 300 милиони долари. Планирани се 50 настапи во САД, а потоа продолжува шестата концертна турнеја на кантавторот во странство.

Полстар проценува дека вкупната заработка од турнејата би можела да надмине 1,3 милијарди долари.

Просечниот билет за концерт на Тејлор Свифт чини 254 долари.

Седум од 25-те најпродавани дела во првата половина од годината исто така наплаќаат повеќе од 200 долари по претстава. На листата се наоѓаат Брус Спрингстин со 224 долари, Фиш со 206 долари и Џорџ Стрејт со 282 долари.

Пред само пет години, единствените двајца уметници кои скршија 200 долари беа Бритни Спирс и Селин Дион. Најдобриот изведувач таа година, Ед Ширан, настапуваше во просек за 89 долари за вечер.

Оттогаш, просечната цена на 25-те најпродавани концерти скокна за 37 долари, што покажува дека цените на билетите растат побрзо од потрошувачките цени воопшто, според Блумберг.

Пред 2018 година, речиси секој билет чинеше помеѓу 75 и 130 долари, додека во моментов има повеќе врвни дела кои се наплаќаат над 200 долари од оние кои наплаќаат помалку од 100 долари по концерт.

Гледањето на Тејлор Свифт во живо чини 134 долари повеќе отколку пред само пет години, додава американската агенција.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote