in ,

СлаткоСлатко

НАПРАВИ ЧУДО ОД РАСТВОР ЗА ЦВЕЌИЊА – ОД ОВА ЌЕ ЦВЕТА ЦЕЛО ЛЕТО: Само 1 состојка и очекувајте богати цветови!

Постојат различни рецепти за природни ѓубрива, а ако одгледувате растенија, веројатно веќе сте пробале некои од нив. Најпопуларното хранење е со кора од банана и лушпи од јајца, додека орхидејата се храни со раствор од ориз.

Освен наводнување, пресадување и многу љубов, на нашите растенија одвреме-навреме им е потребно хранење, без разлика дали се работи за цвеќиња од затворен простор или за растенија кои ги одгледувате на тераса или во двор. Ви пренесуваме едноставен трик со само една состојка – рицинусово масло!

Често користиме рицинусово масло за нега на коса, а има и одлични примени во градинарството. му дава на растението хранливи материи, го поттикнува цветањето, а искусните градинари истакнуваат дека ваквото хранење е одлично и кога веќе се појавиле пупките, бидејќи тогаш цветовите можат да бидат побујни и да траат подолго.

Потребно е само да додадете една лажичка рицинусово масло во литар вода што е во шише неколку дена. После тоа, протресете го шишето за да се измеша маслото со водата. Веднаш по тресењето, наводнете ги растенијата со оваа вода.

Ако растението цвета еднаш годишно, едно такво хранење е доволно. Ако растението постојано цвета, потребно е да се храни еднаш месечно.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote