in

Варените тестенини кои предолго стојат можат сериозно да го загрозат здравјето!

Ние веќе знаеме дека месото кое останува на собна температура премногу долго и не треба да го фрламе. Но, што е со тестенините?

Иако може да изгледа дека долготрајните тестенини нема да бидат проблем, сепак не е. Во овој случај, може да се појави бактеријата Бацилус цереус. Оваа бактерија може да живее каде и да има можност – во почвата, храната, па дури и дигестивниот систем, пишува Science alert.

„Познатите природни живеалишта на B. cereus се разновидни, вклучувајќи почва, животни, инсекти, прашина и растенија“, рече Анукрити Матур, истражувач по биотехнологија на Австралискиот национален универзитет.

„Бактеријата ќе се размножи со употреба на хранливи материи од прехранбени производи, вклучувајќи ориз, млечни производи, зачини, суво јадење и зеленчук“, додаде тој.

Некои видови на оваа бактерија се корисни за пробиотици, но други може да доведат до сериозно труење со храна ако им е дозволено да растат и размножуваат, на пример кога ја чувате храната во погрешни услови. Најлошиот исход може да биде фатален.

Еден таков случај беше пријавен во 2005 година во „Journalурнал за клиничка микробиологија“ – пет деца во едно семејство се разболеле од јадење салата со тестенини што траело четири дена. Храната беше подготвена во петокот и требаше да се однесе на екскурзија во сабота. Потоа го ставија во фрижидер до понеделник навечер кога децата го јадеа за вечера.

Повеќето луѓе нема да имаат сериозни последици

Таа вечер, децата започнаа со повраќање и завршија во болницата. Најмалото дете почина, едното дете имаше откажување на црниот дроб, а другите деца доживеаја нешто помалку сериозно труење со храна.

„Б. „Цереус е позната причина за болести пренесени од храна, но инфекцијата со овој организам ретко се пријавува затоа што обично предизвикува благи симптоми“, објаснуваат истражувачите.

„Опишаната смрт по откажување на црниот дроб поради конзумирање салата од тестенини покажува колку може да биде сериозно труење со храна“, наведоа тие.

Иако ваквите случаи се ретки, пријавени се неколку. Студија од 2011 година наведува дека 20-годишна студентка од Белгија готвела ручек цела недела. Ги свари тестенините пет дена порано и ги загреа заедно со сосот. Потоа доживеал низа симптоми, вклучувајќи молзење, болки во стомакот и повраќање, а студентот починал истата вечер.

Исто така, имало два случаи на откажување на црниот дроб кај единаесетгодишно и седумнаесетгодишно момче кои јаделе тестенини стари четири дена. Двете луѓе на крајот починаа.

Треба да се нагласи дека повеќето луѓе кои ја добиваат оваа бактерија нема да доживеат сериозни последици како што се откажување на црниот дроб и смрт. Обично, се појавуваат само благи симптоми кои се карактеристични за труење со храна.

„Важно е да се напомене дека B. cereus може да предизвика тешки и фатални состојби, како што е сепса, кај луѓе со ослабен имунолошки систем, доенчиња, стари лица и бремени жени“, вели Матур.

Сепак, повеќето луѓе нема да имаат толку сериозни проблеми.

Не заборавајте да чувате храна во фрижидер и да ја одржувате кујната чиста. Редовно мијте ги рацете и подгответе ја храната на безбеден начин.

Покрај тоа, Матур истакнува дека правилното загревање на останатата храна главно ги убива бактериите и нивните токсини. За да бидете целосно безбедни, не јадете храна што стои предолго.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote