in ,

СлаткоСлатко

Неверојатно вкусен и сочен кремаст десерт со јагоди

Едноставен и премногу сочен и освежува!

 

Состојки:

  • – 200 гр свежо сирење (крем сирење)
  • – 70 гр јогурт
  • – 70 гр маскарпоне сирење
  • – 30 гр шеќер
  • – 1 ванилин шеќер
  • – 150 гр јагоди
  • – 100 гр мелен бисквит

Подготовка:

Сирење, јогурт, сирење маскарпоне, шеќер и ванилин шеќер и измешајте со лажица. Поделете на два дела и на еден дел ставете 100 гр јагоди исечкани по желба.

Бисквитот поделете го на четири до пет чаши, па смесата со јогурт поделете ја со јагоди.

Одозгора премачкајте го вториот дел од јогуртот и украсете по желба со половина од јагодите и мелените бисквити.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote