in

Зошто сивите китови умираат во Пацификот?

Според научниците од универзитетот Архус во Данска, сивите китови во Пацификот умираат затоа што се гладни, а поради климатските промени има сè помалку плен од кој се хранат китовите.

Факт е дека Арктикот се загрева, па количината храна со која се хранат сивите китови е значително намалена. Овој феномен може да се забележи долж западните брегови на Мексико, САД и Канада.

Проблемот со животната средина првпат беше откриен во 2019 година, кога беа евидентирани 378 мртви сиви китови, кои припаѓаа на населението кое живее во источниот дел на Северен Пацифик. Многу сиви китови се пронајдени во сериозна состојба, истоштени, а научниците стравуваат дека ќе продолжи трендот на истребување на овие животни.

Секој јануари, китовите мигрираат, за да се парат, јужно од Беринговото Море и Арктичкото Море, до водите на Јужна Калифорнија и Мексико.

Првото истражување на сивите китови започнало во 1977 година во Мексико. Програмата за екосистем Лагуна Сан Игнасио (LSIESP) е основана во 2006 година како дел од детална анализа и студија за должината и ширината на китовите во 2017 година врз основа на вертикални фотографии направени со употреба на беспилотни летала.

Благодарение на тоа, научниците успеаја да ја анализираат здравствената состојба на китовите и за само две години тие го документираа влошувањето на состојбата на младите и возрасните сиви китови кои го посетуваат мексиканскиот брег.

Од започнувањето на новата студија во 2019 година, забележано е ново влошување, како и намалување на репродукцијата на китовите.

Причината е недостатокот на амфиоди, кои се хранат со сиви китови.

Бидејќи бројот на водоземци се намалува како резултат на затоплувањето на водите на Арктикот, загрозувањето на популацијата на китовите ќе се зголеми со текот на времето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote