in

WTFWTF

Американец од Флорида освоил 1,58 милијарди на лотарија

Играч од Флорида освоил џекпот од 1,58 милијарди долари на лотаријата „Мега милиони“ (Mega Millions).

Синоќа во историското извлекување, биле извлечени броевите 13, 19, 20, 32, 33 и специјалниот број 14.

 

Ова е најголемата џекпот награда во историјата на „Мега милиони“ (Mega Millions), за малку надминувајќи го претходниот максимум од 1,537 милијарди долари што отиде во Јужна Каролина во 2018 година, соопшти лотаријата.

Билетот вреден милијарди долари бил продаден во супермаркет „Пабликс“ (Publix) во Нептун Бич, Флорида. Извлекувањето на џекпот во вторникот е третата по големина награда во историјата на лотаријата.

Лотаријата „Мега милиони“ (Mega Millions) се игра во 45 американски држави, во областа Колумбија и во Американските Девствени Острови.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote