in

Што?Што?

Биткоинот се искачи над 45.000 долари во вторникот за прв пат од април 2022 година.

Најголемата криптовалута во светот ја започна Новата година со голем удар, поттикната од оптимизмот во врска со можното одобрување на спотови фондови со кои се тргува на размена на биткоини.

Биткоинот достигна 21-месечен максимум од 45.532 долари, откако минатата година се зголеми за 156 отсто во своите најголеми годишни перформанси од 2020 година. Последен пат беше зголемен за 2,5 отсто на 45.318 долари, но сè уште е далеку од својот историски максимум од 69.000 долари, што го достигна во Ноември 2021 година, пренесува Seebiz.

Фокусот на инвеститорите беше директно на тоа дали американскиот регулатор за хартии од вредност наскоро ќе одобри место за Bitcoin ETF, што ќе го отвори пазарот на Bitcoin за милиони повеќе инвеститори и ќе привлече милијарди инвестиции.

Американската Комисија за хартии од вредност отфрли повеќекратни барања за лансирање на ETF-ови на Bitcoin во последните неколку години, тврдејќи дека пазарот на криптовалути е ранлив на манипулации.

Во последниве месеци, сепак, имаше зголемени знаци дека регулаторите се подготвени да потпишат барем некои од 13-те предложени ЕТФ на Bitcoin, со очекувања дека одлуката најверојатно ќе се донесе на почетокот на јануари.

„Реакцијата на евентуално отфрлање би била јасна и веројатно ќе има моментален пад“, рече Крис Вестон, шеф на истражување во Пеперстоун.

Растечките облози дека големите централни банки ќе ги намалат каматните стапки оваа година беа добри и за криптовалутите, помагајќи да се ослободи мракот што се надвисна над крипто-пазарите од колапсот на FTX и другите крипто неуспеси во 2022 година.

„Пазарот на крипто ќе доживее значителен раст оваа година, при што клучните фактори кои влијаат се приливот на инвестициски фондови од ETF-ови, преполовувањето на биткоинот и полабавата монетарна политика во Соединетите Американски Држави и ширум светот“, рече Јупитер Женг, ликвидни средства. Партнер во HashKey Capital.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote