in

Што?Што?

Експертите шокирани од откритието: Ајкулите овде се хранат со кокаин, се забележува чудно однесување

Чудното однесување забележано кај некои ајкули може да биде резултат на тоа што тие голтале бали кокаин фрлени во морето од трговците со луѓе.

Во она што би можело да биде заплетот за следниот филм за катастрофа со морска тематика, научниците мислат дека лудите и гладни „кокаински ајкули“ би можеле да бидат главни ѕвезди.

„Тоа е привлечен наслов што го осветлува вистинскиот проблем, дека сè што користиме, сè што произведуваме, сè што внесуваме во нашите тела завршува во нашите текови на отпадни води и природни водни тела, а овие водни животи од кои зависиме за да преживееме се изложени на тоа“, рече д-р Трејси Фанара, инженер за животна средина од Флорида и водечки член на истражувачкиот тим.

„Ако овие бали кокаин се точен извор на загадување, многу е веројатно дека ајкулите би можеле да бидат погодени од оваа хемикалија.

Кокс-ајкулите се очекува да бидат меѓу најголемите атракции на Неделата на ајкулите, популарна годишна изложба на видови кои се движат од големи белци, чекани и тигрести ајкули до најмалите видови.

Во нивното истражување, спроведено во текот на шест дена на море во Флорида Кис, еколошки чувствителен синџир острови во јужниот дел на државата, Фанара и британскиот морски биолог Том Хирд забележале ајкули кои покажуваат необично однесување.

Чеканот, вид кој вообичаено би пливал подалеку од луѓето, дошол директно кон нуркачите, движејќи се неартикулирано. Тие, исто така, забележаа ајкула од песок како плива во кругови додека се фокусираше на замислен предмет.

Тие, исто така, спроведоа експерименти, вклучително и фрлање лажни топчиња во водата, од кои каснаа многу ајкули, и полнење на топчиња за мамка со високо концентриран риба во прав за да се симулира кокаин.

Фанара рече дека ја избрале Флорида Кис како најдобра локација за нивното истражување, бидејќи конвергенцијата на океанските струи го направи регионот „доминантен“ за пловечки бали кокаин.

Флорида служи како влезна точка за големи количества дрога што пристигнува во САД од Јужна Америка, а снопови кокаин во пластична обвивка често се губат во морето или се фрлаат во морето од шверцери кои ги гонат органите на прогонот.

Минатиот месец, американската крајбрежна стража соопшти дека открила повеќе од 186 милиони долари нелегални наркотици од водите на Карибите и Јужна Флорида. Но, таквите заплени имаат мало влијание врз индустријата која работи на рекордно ниво.

Колку кокаин всушност проголтале ајкулите, рече таа, е невозможно да се утврди врз основа на експерименти кои биле само прекурсори.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote