in

Што?Што?

КАКО ОД КОШМАР, ЈАСИТЕ НА ХЕРКУЛЕС МОЖАТ ДА СКРШАТ ЧОВЕЧКИ НОКТ: Пронајден најголемиот мажјак од најотровните видови пајаци во светот (ФОТО)

Најголемиот машки примерок на најотровниот пајак на светот чии огради можат да пробијат човечки нокт е пронајден во Австралија.

Тој е сместен во австралискиот парк за рептили каде, како што пишува британскиот весник Гардијан, ќе помогне да се спасат животи откако е пронајден сосема случајно.

Овој вид на пајаци го има латинското име Atrax robustus, а неговото име може да се преведе од англиски како пајак од инка во областа Сиднеј.

Овој примерок, кој го доби прекарот Херкулес, е пронајден на централниот брег, околу 80 километри северно од Сиднеј.

Првично беше предаден во локална болница, а потоа префрлен во блискиот австралиски парк за рептили.

Тамошните експерти штом го виделе сфатиле дека се работи за најголемиот мажјак од овој вид пронајден во Австралија.

Херкулес е долг 7,9 сантиметри и е поголем од претходниот рекордер на овој вид, кој беше пронајден во 2018 година и го доби името Колос.

Најголемата женка од истиот вид која била донирана на австралискиот парк за рептили била долга осум сантиметри, колку тарантула.

pauk

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote