in

СКАНДАЛ ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Никој не е одговорен ако луѓето почнат да умираат од вакцината за корона?

Европратениците бараат објавување на четири главни точки од потпишаните договори, во врска со цената, местото на производство, сопственоста и одговорноста.

Европската комисија брза да склучи договори за набавка на вакцини за корона со неколку светски лаборатории со цел да обезбеди што е можно повеќе на „клучна“ основа за сите граѓани на Унијата. европските институции го креваат својот глас против сомнителните ставки во овие договори што се чуваат далеку од очите на јавноста.

Се повеќе има европратеници кои бараат од Европската комисија да ги објави постигнатите договори, за граѓаните да знаат за што станува збор. Најголемиот дел од малтретирањето беше предизвикано од клаузулите за ослободување со кои лабораториите ја отстранија практично целата одговорност за можната неефикасност или штетност на вакцината и ја пренесоа на Европската комисија, земјите-членки и граѓаните.

Претседателот на Комитетот за јавно здравје, животна средина и безбедност на храна во Европскиот парламент, пратеникот Паскал Канфен, побара од еврокомесарот за здравство Стела Киријакид да објави четири главни точки од потпишаните договори, во врска со цената, местото на производство, сопственоста и одговорноста.

– Како можеме да замислиме напредок во вакцинацијата без да знаеме кој ќе биде одговорен во случај на несакани ефекти? – праша францускиот европратеник, нагласувајќи дека ова е особено важно во време кога владеат разни теории на заговор.

Ситуацијата не е толку едноставна. Во принцип, сите страдаат од колатерал треба да бидат компензирани од лабораториите, при што никој не ги споменува деталите за „специјалните клаузули“ за кои гласно се вели дека постојат. Извори блиски до досието посочуваат дека фармацевтските компании „ги измиле рацете“ со внесување на материјали за ослободување во кои се нагласува дека во случај на недостаток на информации што лабораториите не можат да ги имаат, финансискиот надоместок на повредените го плаќа државата. Во спротивно, се посочува, не би постоел голем финансиски ризик од производство на вакцини.

Така, со загриженост дали ќе има доволно дози, колку ефективни ќе бидат вакцините и кога ќе пристигнат за сите заинтересирани, се појави друга загриженост, во врска со одговорноста за евентуален неуспех.

Лидерите, како што е неодамна францускиот претседател Емануел Макрон, инсистираат на отвореност и споделување на сè што е познато и непознато за вакцините.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote