in

СлаткоСлатко

Дали се прејадовте? Напитокот кој го обновува желудникот се прави од само три состојки, доволна е една шолја

Прејадувањето е тешко да се избегне за време на празниците, кога трпезата е полна со омилени јадења.

 

Добрата вест е дека природните лекови за стомак често се лесно достапни, а еден од нив е и јаболковиот оцет.

Истражувањата покажуваат дека е меѓу најдобрите природни домашни лекови за стомачни проблеми. Високата концентрација на пектин присутен во јаболковиот оцет ја ублажува мачнината и го смирува иритираниот стомак. Покрај тоа, го зголемува чувството на ситост, а неговата киселост помага во нормалното варење и слабеењето.

Додадете 1-2 лажички јаболков оцет во чаша вода. По потреба додадете малку мед за подобар вкус. Конзумирајте го овој напиток со секој оброк додека не почувствувате олеснување.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote