in ,

СлаткоСлатко

Четри видови храна не заситуваат, туку создаваат уште поголем глад

Неколку залаци од одредена храна може да активираат делови од нашиот мозок и цревата кои го стимулираат гладот. Затоа треба да се запрашате дали е добро да земате одредена храна ако веќе сте гладни.

 

Закуски како чипс и помфрит се само обработени јаглехидрати со многу масти. Кога јадете преработени јаглехидрати, нивото на шеќер во крвта се зголемува, каде што се ослободува голема количина на инсулин. Ако сте јаделе голема количина на грицки, вклучително и леб, инсулинот ќе го складира вишокот шеќер во резерва, па сепак ќе чувствувате глад.

 

Торти и слатки

Некои нутриционисти тврдат дека телото првично не разликува рафиниран шеќер од мед. Шеќерот ги активира патиштата за наградување и апетит во вашиот мозок поинаку од другите извори на енергија. Кога јадете слатко, мозокот испраќа информации до телото дека не сте сити.

Јогурт со малку маснотии

Истражувањата покажаа дека е важно колку долго поминувате џвакајќи. Колку подолго џвакате, толку подолго вашето тело ќе се чувствува сито. Затоа, кога пиете јогурт, не џвакате и тоа може да направи да се чувствувате гладни порано. Истовремено, јогуртот со помало количество маснотии има и многу јаглехидрати и шеќер, поради што треба да се избегнува.

Диетални газирани сокови и вештачки засладени слатки

Иако многу луѓе мислат дека диеталните газирани сокови и бонбоните со вештачки засладувачи се одличен начин за намалување на калориите, тие всушност не се толку добри. Кога вештачките засладувачи ќе ви го погодат јазикот, центрите за награди во вашиот мозок се палат и му сигнализираат на цревата да очекуваат калории. Кога калориите не се појавуваат, мозокот гледа да ја врати рамнотежата со јадење.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote