in

Што?Што?

Европски хит ресорт каде што ќе платите 1 евро за кафе и 1,60 евро за половина литар пиво

За шолја капучино во бугарско одморалиште ќе платите едно евро, а оброк од три јадења во ресторан за две лица ќе чини околу 28 евра. И идеално, тоа се цени кои се барем 30 отсто поевтини отколку на хрватското приморје во екот на летната сезона.

 

Сончев брег, или „сончева плажа“ на бугарски, е едно од најголемите и најпопуларните бугарски одморалишта на Црното Море. Станува збор за место кое опфаќа пет километри долга песочна плажа – на некои места и широка и стотина метри – во заливот меѓу Свети Влас и Несебар.

Одморалиштето било изградено на крајот на 1950-тите на област која некои ја нарекувале пустината Несебар поради големата количина песок. За време на изградбата, таа површина беше пошумена, па беа засадени 300.000 зимзелени и листопадни дрвја, повеќе од 700.000 грмушки и многу цвеќиња.

Сoнчев Брег првично бил изграден како викенд дестинација за бугарското население, а во текот на своето постоење се проширил и станал популарен надвор од таа земја. Денес е особено популарен кај Британците, кои секогаш се во потрага по сончеви места каде што нивната фунта вреди повеќе.

Таму можете да најдете голем број на хотели и приватни апартмани за сечиј вкус и со цени кои почнуваат од 19 евра за ноќевање по лице.

Поевтино отколку во Хрватска

Една од најголемите предности на бугарските одморалишта е ниската цена на храна и пијалоци. Според податоците на веб-страницата Numbeo, просечната цена на половина литар домашно пиво во ресторан во Сунчево Брег е 1,58 евра, додека за исто толку пиво во продавница ќе потрошите само 0,64 евра.

За шолја капучино во бугарско одморалиште ќе платите едно евро, а оброк од три јадења во ресторан за две лица ќе чини околу 28 евра. И идеално, цените би биле барем 30 отсто поевтини отколку на хрватското приморје во екот на летната сезона.

Благодарение на нискобуџетните авиокомпании како Rianair, можете да стигнете од Загреб до главниот град на Бугарија за околу 1,5 час и околу 20 евра (во еден правец). Во Софија, пак, има бројни автобуси и возови кои ќе ве однесат до брегот на Црното Море речиси во исто време.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote