in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво Што?Што?

Ве мачи киселина и лоша дигестија? Мора да заборавите на оваа намирница, ако имате чувствителен желудник. Ќе се препородите!

Луѓето кои имаат проблем со желудникот, како што е зголемена киселина , треба целосно да ја регулираат својата исхрана. И, обрнете посебно внимание на овие намирници!

 

Прво, треба да ги елиминирате газираните пијалоци, кофеинот, алкохолот, но и зачинетата, кисела и зачинета храна.

Храната со мала pH вредност предизвикува металоиди, киселински рефлукс и подригнување, како и други поврзани здравствени проблеми.

Зачинета храна и сосови

PH вредноста на чилисосот е од 2,8 до 3,7, поради што тие можат да доведат до иритација на хранопроводната лигавица и да предизвикаат враќање на киселината во желудникот. Конзумирањето премногу зачинета храна обично доведува до металоиди, поради што се препорачува да бидете внимателни со количината на зачинети производи што ги консумирате.

 

Пијалоци со кофеин

Чаевите и енергетските пијалоци исто така ја иритираат слузокожата на желудникот, предизвикувајќи болка. Покрај тоа, пијалоците со кофеин го ослабуваат долниот езофагеален сфинктер, што доведува до враќање на киселината од желудникот во хранопроводот.

 

Сокови од цитрус

Ако имате проблем со желудникот, избегнувајте цитрусни пијалоци. Бидејќи е многу кисела, може да предизвика дополнителни стомачни проблеми.

 

Чај од нане

Иако често мислиме дека нането делува поволно на смирување на желудникот и цревата, тоа не важи за луѓето кои имаат проблем со желудникот. Консумирање поголема количина чај од нане дневно може да доведе до металоиди и враќање на киселина во хранопроводот. Се разбира, можете да пиете одредени количини на овој чај, но бидете внимателни.

 

Чери домат

Овој вид домат може да биде исклучително кисел, па затоа треба да го избегнувате. Ако сепак сакате да јадете чери домат, после нив може да јадете бонбони од ментол, што го стимулира производството на слуз во стомакот, и на тој начин може да ја намалите киселината.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote