in ,

СлаткоСлатко

НАЈСТАРАТА ИНФЛУЕНСЕРКА НА СВЕТОТ НАПОЛНИ 102 ГОДИНИ: Ајрис е модна икона, на 97 стана МАНЕКЕНКА, а ова е нејзиниот заштитен знак

Ајрис Апфел, најстарата инфлуенсерка, е родена на 29 август 1921 година, а вчера го прослави својот 102 роденден. „Кој би помислил“, напиша таа покрај објавата на Инстаграм, каде ја следат 2,8 милиони луѓе. Ако не знаете која е Ајрис, време е да дознаете.

Која е Ајрис Апфел?

Родниот њујорчанец со децении е добро познато име во модните кругови. Ајрис е американска бизнисменка, дизајнерка на ентериер и модна икона. Кога била сè уште мало девојче, Ајрис патувала со воз за да купува во локалните антикварници, а уште тогаш почнала да создава лична колекција на впечатлив накит што и денес е нејзин белег. Се разбира, со диоптриски очила.

„Секоја недела одев во различен дел од градот – Чајнаун, Јорквил, Харлем, Гринич Вилиџ. И навистина се заљубив во селото. “, изјави таа еднаш за Гардијан.

Како млада, Ајрис работела за модното списание Women’s Wear Daily, заработувајќи 15 долари неделно. Во февруари 1948 година се омажила за Карл Апфел, а две години подоцна основале текстилна компанија наречена „Ткајачи на стариот свет“ и ја воделе додека не се пензионирале во 1992 година.

Работел за девет американски претседатели

Во однос на дизајнот на ентериер, таа работеше во Белата куќа за дури девет американски претседатели – Хари Труман, Двајт Ајзенхауер, Џон Ф. Кенеди, Линдон Џонсон, Ричард Никсон, Џералд Форд, Џими Картер, Роналд Реган и Бил Клинтон. Тие, како што рекла еднаш, биле нејзините најлесни клиенти.

 

Секој, но секој ентериер што го украсивме беше различен од претходниот“, рече таа еднаш.

Таа има своја кукла Барби

Алберт Мејслс сними филм за животот на модната икона во 2014 година наречен „Ирис“. „Mattel“ пред пет години направи кукла Барби врз основа на Апфел, со што Ајрис стана најстарата личност која е моделирана по таа кукла. На 97-годишна возраст, на убедување на Томи Хилфигер, таа стана модел, потпишувајќи договор со агенцијата IMG, која ги застапува Жизел Бундхен и Џиџи Хадид.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote