in ,

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО: Археолозите веруваат дека го откриле гробот на ДЕДО МРАЗ во Турција!

Сепак митот за домот на Северниот Пол на Дедо Мраз бил само обична лага, бидејќи археолозите веруваат дека го пронашле неговиот гроб во далеку потопла локација. Колку и да звучи ова чудно, гробот на Свети Никола бил откриен во Турското место Демре. Ова откритие дава ново светло за животот на човекот кој станал попознат во светот како Дедо Мраз!

Неодамна археолозите во Турција излегоа со интересно соопштеније. Тие веруваат дека го откриле почивалиштето на Св. Никола скриено под една црква во дистриктот Демре кој се наоѓа во Анталија. Оваа црква се наоѓа во Јужна Турција, а се верува дека Светецот бил роден токму овде. Неговиот гроб е лоциран под подот кој е украсен со мозаик, па процесот на неговото откривање е отежнато, бидејќи археолозите не сакаат да го оштетат мозаикот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote