in ,

СлаткоСлатко

ШТО ДА ПРАВИТЕ АКО ЈА ПРЕСОЛЕТЕ ВАШАТА ОМИЛЕНА ХРАНА: 3 совети кои се спас за секое јадење

Дури и ако сте искусна домаќинка, веројатно неколку пати сте морале да додадете сол во јадењето. Тоа е проблем затоа што ако не знаете како да ја поправите штетата, се што можете да направите е да ја фрлите, што не е најдобро решение, бидејќи целиот ваш труд и пари одат залудно. Сигурно сте слушнале за трикот со компири, но најмногу се користи во готвените јадења. Коцки компир се ставаат во супи, чорби, чорби… а при варењето го собираат вишокот сол. Но, има и други совети кои ќе ви олеснат доколку дојдете во ситуација кога сте го пресолеле јадењето.

 

Додадете малку кисела храна

Ако во садот истурете сок од лимон, оцет и доматен сок, можете да ја неутрализирате соленоста. Важно е да изберете кисела храна која одговара со останатите состојки во вашето јадење. Кога се сомневате, користете киселина со неутрален вкус како ориз или бел вински оцет; тие се компатибилни со многу различни јадења.

 

Додадете засладувач

Доколку сакате да ја неутрализирате соленоста на садот, додадете кафеав шеќер или јаворов сируп, со што садот ќе додаде карактеристичен вкус на карамела, што е возраст на комбинации. Ако сакате понеутрална состојка, додадете бел шеќер.

Додадете млечни производи

Млечните производи како крем за готвење или путер се додаваат во јадењата што се динстаат подолго. Нема целосно да ја неутрализираат соленоста, но садот ќе добие покремаста структура, па ќе го измамите непцето. Доколку додавате состојки како павлака или парче крем сирење, ставете ги во готовиот сад што сте го извадиле од шпоретот.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote