in

СлаткоСлатко

Почина поранешниот премиер на Италија и сопственик на клубот Милан Силвио Берлускони

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони почина во болница во Милано, јавија италијанските медиуми.

Тој починал во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано, а како што пишуваат медиумите, во последните неколку години неколку пати бил хоспитализиран.

Беше лидер на политичката партија Форца Италија.

Во април тој се лекуваше од белодробна инфекција предизвикана од леукемија.

Во јануари 2022 година се лекуваше од сериозна инфекција на уринарниот тракт, а во септември 2020 година беше под лекарски надзор поради пневмонија предизвикана од коронавирусот.

Медиумскиот тајкун и милијардер, Берлускони првпат дојде на функцијата во 1994 година и водеше четири влади до 2011 година.

Берлусони долго време беше и сопственик и претседател на европскиот фудбалски гигант Милан.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote