in

ШОКАНТНО: Пронајдени антички вируси замрзнати во глечер!

Пред околу 15,000 години, глечер се создал на врвот на Тибетското Плато и во него заробил многубројни микроскопски организми. Прво се веруваше дека сите тие организми изумреле поради долгиот период, но во 2015, научници од САД и Кина ископаа дупка длабока 50 метри за да ја анализираат содржината на глечерот.

5 години подоцна, научниците открија голем број на стари, антички вируси закопани во длабочините на глечерот, вклучувајќи и 28 видови досега непознати за науката! Нивната студија беше објавена минатиот вторник. Постои опасност за повторно заживување на овие вируси, но според научниците има мала веројатност за таквото сценарио.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote